Словник поліграфіста

Словник поліграфіста

CMYK
4 основних кольори (при повноколірного друку), на які діляться всі зображення: Блакитний (Cyan), Пурпурний (Magenta), Жовтий (Yellow), Чорний (Black) - CMYK.
RGB
Колірна модель, яка використовується при роботі з зображеннями на комп'ютері. Складається з трьох основних кольорів - Red (червоний), Green (зелений), Blue (синій).
Аналогова кольоропроба - кольоропроба, виготовлена ​​з фотоформ (як правило, для офсетного і високого друку) перед друком тиражу.
Авторське право
Виключне право на відтворення, публікацію і продаж змісту і форми літературного, музичного або художнього твору. Поширюється також на рекламні ідеї і розробки.
Альбом
Художній, якщо містить авторські графічні роботи або репродукції; фотоальбом - репродукції фотографій або фотографії; технічний - креслення, схеми, плани, графіки, технічні рисунки або фотографії. А також орієнтація листа при друку, коли вертикальний розмір менше горизонтального.
Апарат друкований
Основний вузол друкарської машини, що складається з барвистих і зволожуючих систем, а також, з друкованого пристрою (циліндра, тигля), формового пристрої (циліндра, талера) і офсетного циліндра. Друкований апарат має також допоміжні пристрої, що підводять і прибирають (відводять) запечатується. Залежно від способу друку та конструкції машини деякі з складових вузлів можуть бути відсутніми або поєднувати виконання декількох функцій, наприклад, в машинах високого друку немає необхідності в зволожуючий апараті і офсетному циліндрі, а для офсетних машин, сконструйованих для друкування за технологією «гума до гуми» , друкований циліндр відсутній. У всіх друкованих апаратах завжди присутні один або кілька барвистих апаратів і формний циліндр (талер).
Афіша
Вид друкованої реклами на папері або картоні. На відміну від плаката, Афіша є анонсом будь-якого майбутнього події і розклеюється на вулицях.
Банер
1). Прямокутник з вінілового полотна з рекламним текстом, який використовується для транспаранта - перетяжки.
2). Зображення або текстовий блок на web-сайті, є гіперпосиланням на сайт рекламодавця.
Банерна тканина
Гнучке вінілове полотно на спеціальній основі.
Білизна паперу
Оптичне властивість паперу, залежне від складу паперової маси (вміст біленої целюлози, деревної маси, барвників, наповнювачів і ін. Компонентів). Безкольорове тиснення (блінт)
Процес отримання рельєфних зображень за рахунок деформацій паперу (картону) або шкіри під впливом тиску і нагрівання.
Бесшвейное скріплення
Скріплення листів або зошитів в книжковий блок клеєм або механічними засобами: замками, затискачами, гвинтами і т.п., тобто без застосування процесів шиття ниткою або дротом.
Біг
Прямолінійний поглиблення на картоні або обкладинкової папері, завдяки якому папір легше згинається, наприклад, в буклетах, а палітурна кришка в книгах легше розкривається.
Біговка
Попереднє нанесення на матеріал ліній згинів за допомогою тупих ножів, які вдавлюють і ущільнюють матеріал з частковим руйнуванням зв'язків у волокнистих матеріалах. Здійснюється на спеціальних машинах. Від фальцювання відрізняється дещо інший (більш яскраво вираженою) лінією згину, а також можливістю здійснення даного процесу на більш щільних матеріалах.
Бланк
Паперовий лист, як правило формату А4 і менше, що містить елементи фірмового стилю або інформацію постійного характеру (накладні, акти і т.п.). Бланк, як правило, призначений для подальшого заповнення.
Бланки самокопіювальні
Кілька листів паперу, виготовлених зі спеціальної самокопіювального паперу і скріплені з одного боку за допомогою спеціального клею, що дозволяє досить легко розділяти листи. Використовуються при виписці рахунків, накладних та ін.
Блок
Комплект зошитів або листів, скріплених у корінці, обрізаний з трьох сторін і підготовлений для брошурування.
Брошура
Являє собою проміжний варіант між листівками і каталогами. Це неперіодичне текстове книжкове видання обсягом понад 4, але не більше 48 сторінок, з'єднаних між собою за допомогою шиття скріпкою або ниткою. Як правило, брошури рекламують якийсь окремий товар або спецпропозиція компанії.

Брошюровка
Підбір і, при необхідності, скріплення розрізнених листів в "пакет" для отримання готової брошури.
Бренд
Бренд або товар, який має широку популярність. Бренд позитивно сприймається більшістю суспільства.
Буквиця (Ініціал)
Перша літера тексту, виконана прописом, орнаментом або графікою.
Буклет (фолдер)
Неперіодичне листове видання у вигляді одного аркуша друкованого матеріалу, сфальцьованого в 2 і більше згинів так, що їх читають або розглядають, розкриваючи як ширму.

Папір
Матеріал у вигляді тонкого листа (товщина 4-400 мкм), що складається в основному з попередньо розмелених рослинних волокон, безладно переплетених і пов'язаних між собою. Залежно від способу виготовлення і подальшої обробки виділяють величезну кількість сортів паперу.
Папір друкарський, класифікація
Групування різних видів паперів за такими ознаками:
1. за способом друку (друкарський, офсетний, для глибокого друку та ін.);
2. по виду друкованої продукції (газетний, книжково-журнальна, ілюстративний, картографічна та ін.);
3. за товарним виглядом (листова або рулонний);
4. за способом виготовлення (малювання, некрейдований, з водяними знаками і ін.);
5. за способом обробки (машинної гладкості, глазурована, тиснена і ін.);
У кожної класифікаційної групи можуть бути декілька сортів паперів, які розрізняються між собою окремими показниками і маркуються додатково буквами і цифрами.
Папір з тисненням
Папір (або картон), на якому машинним способом витиснений рельєфний малюнок по всій поверхні листа. Буває декількох видів (в залежності від малюнка тиснення) - "льон", "хмара", "полотно", "молоток", "мороз", "яєчна шкаралупа" і ін.
Плівки самоклеючі
Папір, що має на зворотному боці клей, який до моменту приклеювання закритий спеціальним папером, досить легко відділяється від основи. Папір придатний для друку офсетним, трафаретним і ін. Способами. Буває різних кольорів, а також матовий і глянцевий.

 Папір що самокопіює
Особливий сорт паперу, який дозволяє копіювати оригінал без допомоги копіювального паперу. Копія створюється під тиском листа, внаслідок чого розкриваються мікрокапсули на зворотному боці аркуша. Звільнена рідина викликає реакцію фарбування на наступному аркуші з каолінової прошарком, в результаті чого виходить копія. Комплект паперу складається з трьох частин: перший лист (на зворотному боці має шар з фарбувальними мікрокапсулами), останній лист (на лицьовій стороні має пласт з каоліну для фіксування барвника) і середні листи (їх кількість в одному екземплярі може бути до 10). Призначена для друку рахунків, накладних та ін. Бланків. Придатний для друку офсетним способом, але повнокольоровий друк використовується рідко.
Верстка
Складова частина макетування. Процес розміщення текстових і ілюстративних блоків по полю формату з урахуванням дизайну макету і вимог правопису.
Візитна картка
Аркуш цупкого паперу або картону формату 50х90 мм (рідше - інших форматів), що містить відомості про дану людину або фірмі.
Воблер
Рекламний носій або цінник фігурної форми, виготовлений з щільного паперу або картону з пластиковою ніжкою, за допомогою якої він приклеюється на 2-х сторонній скотч до прилавка або до будь-якого іншого місця реклами товару.
Вибіркове лакування

 лакування відбитка не по всій поверхні, а тільки на окремих його ділянках. Для вибіркового лакування використовують друковані форми офсетного друку.
Вимпел
Прапорець рекламного характеру на підставці або для вивішування на стіні.
Вирубка (висічка)
Операція листового штампування - отримання плоских деталей шляхом відділення матеріалу від заготовки по замкнутому контуру в вирубному штампі.
Вищипування

 відрив волокон або частинок поверхні паперу або картону в процесі друкування. Є поліграфічним браком.
Гарнітура шрифту

 сукупність шрифтів одного малюнка в усіх накресленнях і кеглях.
Градація сірого
Різні ступені сірого - від білого до насиченого чорного (або навпаки).
Графіка векторна
Математичний опис графічного об'єкта у вигляді безлічі векторів (застосовується для фотографічних ілюстрацій), представники редакторів для векторної графіки: Adobe Illustrator і Corel.
Графіка растрова
Графічне представлення об'єкта у вигляді безлічі точок (як правило, це фотографія). Один з редакторів для растрової графіки Adobe Photoshop.
Двосторонній друк - друк на двох сторонах (листа, полотна) матеріалу.
Дизайн
(Англ. Design) - проектувати, конструювати. Художнє конструювання предметів; проектування естетичного вигляду промислових виробів, а також художнє оформлення рекламної продукції (буклети, проспекти і т.д.)..
Додрукарські процеси (pre-press)

 всі стадії поліграфічної технології, пов'язані з підготовкою видання до друку (набір, кольороподіл, обробка тексту і зображень, розкладка смуг на друкарському листі) до виготовлення друкарської форми включно.



Заливка (плашка)
Велика площа поверхні, запечатана одним кольором.
Видання
1) виконання друку, самостійно оформлене, яке пройшло редакційно-видавничу підготовку, має встановлені вихідні відомості і призначене для передачі інформації, що міститься в ньому;
2) процес випуску книги, газети, журналу та інших творів друку.
Видавнича система
Комплекс, що складається з персональних комп'ютерів, скануючих, вивідних і фотовивідних пристроїв, програмного та мережевого забезпечення, що використовується для набору і редагування тексту, створення і обробки зображень, верстки та виготовлення оригінал-макетів, фотоформ, кольоропроб - тобто для підготовки видання до друку на рівні додрукарських процесів.
Зображення напівтонове
Площинне зображення, що складається з мікроелементів, кожне з яких може мати одне з теоретично нескінченної кількості рівнів яскравості (оптичної щільності). Півтонування має проміжні перехідні тони між самим темним і найсвітлішим ділянками. Чим менше кількість півтонів, тим контрастніше зображення, а якщо півтони відсутні, зображення - штрихове.
Зображення кольороподілене
Одноколірне зображення, отримане на екрані монітора видавничої системи або на твердому носії (на лавсанової плівці, фотоплівці або формном матеріалі) після поділу на окремі кольори багатобарвного зображення оригіналу. Поділ проводять за допомогою фільтрів, освітленням узкоспектральним світлом або використанням фотоматеріалів з узкозональною чутливістю (в фотооптичні системах і сканерах) або вручну художником при створенні кольорового оригіналу (створення розкладок по кольорам для штрихових зображень). Поділ зображення на окремі кольору може бути проведено і за спеціальними програмами, з використанням обчислювальної техніки на базі інших параметрів, наприклад, - різниця температур, вологість атмосферного тиску, висоти над рівнем моря, глибини водойм (застосовується при створенні географічних, медичних або геологічних карт) .
Зображення штрихове
Площинне зображення, що складається з елементів, які можуть мати тільки один рівень яскравості (оптичної щільності) по відношенню до фону. Наприклад, креслення, графічні малюнки, зображення, виконані лініями.
Ілюстрація
Будь-яке графічної зображення: креслення, малюнок, фотознімок, репродукція з картини і т.п., що є складовою частиною видання і сприяє розкриттю його змісту.
Календарна сітка
Числова таблиця, що служить для визначення дня тижня в році і місяці.
Календар
Друковане видання, обов'язково має в своєму складі календарну сітку.
Календар кишеньковий
Календар формату 70х100, 60х90 мм (рідше інших розмірів) з нанесеним зображенням з одного боку і календарною сіткою - з іншого.
Календар квартальний
Дуже важливий елемент маркетингових заходів. Особливості квартального календаря роблять його дуже зручним для використання, тому висока ймовірність того, що друк квартальних календарів буде дійсно ефективним вкладенням коштів.
Калька
(Фр. Сalque) Прозорий високоякісний папір, просочений з доданням прозорості розчином жирів, смолами, воском і т.п.
Картон
Матеріал товщиною від 0,3 до 5 мм, що виготовляється подібно до паперу з волокнистої маси. Сировиною для вироблення картону служать, головним чином, деревна маса, напівцелюлоза, невибілена целюлоза, макулатура.

Каталоги
це друге лице фірми, після її офісу. Від якості друку і дизайну каталогів залежить ставлення клієнтів до компанії і її продукції. На щастя, багато компаній вже прийшли до того, що не шкодують гроші на каталоги. Каталог формує імідж фірми і є частиною її корпоративної культури.
Кегль (кегель)
Основна розмірна характеристика шрифту. Позначається цифрою.
Клейове бесшвейное скріплення (КБС)
Скріплення клеєм елементів книжкового блоку по корінцю, без застосування процесів шиття ниткою або дротом.
Кліше
Рельєфна металева або полімерна пластина, яка використовується для тиснення фольгою і конгревного тиснення.
Книга
Один з основних видів поліграфічної продукції, неперіодичне видання у вигляді зброшурованих паперових листів або зошитів з друкованою на них текстової, графічної, ілюстраційні інформацією, обсягом понад 48 сторінок, як правило, в твердій палітурці. Може бути і рукописним неперіодичним виданням.
конверт
Один з видів носія фірмового стилю. Служить для пересилання листів і ін. Інформації. Існує велика різноманітність видів конвертів. Найбільш поширений такий вигляд - євростандарт з вікном, тобто конверт розміру 11х22 см з прозорою вставкою з лівого або правого боку для адреси.
Конгрев
Рельєфне зображення на палітурних кришках і інших поліграфічних виробах (так зване конгревное тиснення).
Контрольні плашки

 плашки для перевірки встановлених норм подачі фарб при друці.
Контрольний відбиток

 відбиток, взятий з друкарської машини під час друку тиражу для оцінки і контролю якості друку.
Коректура
Сукупність процесів виправлення помилок як в авторському оригіналі ( "вичитування"), так і в відбитках набору і пробних відбитках репродукованих оригіналів.
Кубарік
Стос паперу невеликого формату, проклеенная з одного боку для легкості відриву. Використовується для оперативних записів. Як правило, несе елементи фірмового стилю.

Курсив
(Лат. Cursiva littera скоропис)
Похилий друкарський шрифт, в якому малі літери мають накреслення, близьке до рукописного шрифту.
Лак
Розчин плівкоутворюючих речовин в органічних розчинниках або у воді, що створюють після затвердіння прозору однорідну плівку. Призначений для обробки друкованої продукції. Лак наносять на відбитки в спеціальних лакувальних машинах, а також в лакувальних секціях друкованих машин. Водорозчинні лаки наносять на відбитки, використовуючи зволожуючий апарат офсетної друкарської машини.
Лакування
Процес облагороджування листової друкованої продукції (паперу, картону) нанесенням на неї (або її частини - "вибіркове", "формне" лакування) поліграфічного лаку - для додання блиску, жорсткості, для створення більш надійного захисту від зовнішніх впливів, для більш яскравого виділення окремих деталей зображення.

Лакування вибіркове
Лакування відбитка не по всій поверхні, а тільки на окремих його ділянках. Для вибіркового лакування використовують друковані форми трафаретного, високого і офсетного друку.

Лакування суцільне
Покриття лаком всій поверхні задрукованого листа, на відміну від вибіркового лакування.
Ламінатор
Пристрій для покриття документів захисною пластиковою плівкою.
Ламінування
Процес облагороджування листової друкованої продукції (паперу, картону) шляхом припрессовки спеціальної плівки (буває матова, глянцева; розрізняється по товщині) на друкований аркуш для додання йому блиску, жорсткості, для створення більш надійного захисту від зовнішніх впливів. Розрізняють декілька видів ламінування - гаряче, холодне і ін. Виробляється на спеціальних пристроях - ламінаторах.
Лініатура
Щільність поліграфічного растра. Вимірюється в "лініях на дюйм" (lpi) - за міжнародною шкалою або в "лініях на сантиметр" - по вітчизняній. Перекладної коефіцієнт - 2,54 (150 lpi = 59 л / см).
Листівка
Паперовий лист, як правило формату А4, запечатаний з однієї або обох сторін, в одну-або кілька фарб, рекламного або інформаційного змісту. Передбачає кілька більш високу якість поліграфічного виконання, ніж у бланка
Листова друкарська машина

Машина з групи друкованих машин, призначених для друкування одноколірних або багатобарвних відбитків невеликих і середніх тиражів на окремих аркушах запечатується (паперу, картону, жерсті та ін.). Запечатуваний матеріал подається і виводиться у вигляді листів.
Логотип
(Грец. Logos - слово + Typos - відбиток). Оригінальне зображення, зображення повного або скороченого найменування фірми або товарів фірми. Логотип спеціально розробляється фірмою з метою залучення уваги до неї і її товарам.
Макет
Еталон для верстки газети видання і монтажу, з розкладкою смуг на друкарському аркуші, затверджений видавництвом. Розрізняють макети художнього оформлення видання, верстки та видання в цілому.
Макетування
Процес композиційного розміщення малюючих елементів на форматі. Кінцевий результат - макет. Самий останній, підписаний у виробництво макет - оригінал-макет.
Марашки

Потрапляння сторонніх часток на друковану форму, яка викликає дефекти зображення на відбитку. Є поліграфічним браком.
Машина копіювально-розмножувальна
1) (в поліграфії) пристрій для багаторазового копіювання зображення фотоформи на одну формову пластину. Широко застосовують при виготовленні друкованих форм для друкування етикеток, марок, листівок, коли на одній друкованій формі розміщено багато однакових зображень;
2) (в репрографії) пристрій для багаторазового копіювання оригіналу на папір (рідше - на прозору плівку), засноване на застосуванні будь-якого способу репрографії.
Машина ниткошвейна
Пристрій, призначений для зшивання зошитів в книжковий блок нитками.
Машина фальцювальна (фальцовщик)
Пристрій для фальцювання віддрукованих листів (для блокнотів - чистих аркушів паперу). Фальцювальні машини по конструкції бувають касетні, ножові і комбіновані, що включають ножові і касетні секції в певному поєднанні.

Монтаж  

розміщення кольороподілених плівок на прозорій основі (астралон), що дорівнює за форматом майбутньої формі, з урахуванням правил спуску смуг, розкладки і попередньою приладки; з нанесенням на астралон необхідних друкареві, фальцовщик, різьбяреві і ін. знаків.
Муар
Дефект, візерунок, додатковий малюнок на растровому зображенні (відбитку), що з'являється у вигляді квадратів або хвилястих ліній. Є поліграфічним браком.
Набір
Процес перенесення тексту з рукописного або машинописного варіанта в електронний.
Набір тексту
Створення з тексту оригіналу текстових форм за допомогою комп'ютера, фотонабора, металевого машинного чи ручного набору тощо.
Несуміщення фарб

 зсув зображень, виконаних різними друкованими фарбами на відбитку при синтезі багатобарвного зображення. Відбувається внаслідок неякісного виконання приведення, приладки друкованих форм або виготовлення самих кольороподілених фотоформ, а також деформації фотоформ, офсетних друкарських форм, дефектів монтажу, неточності подачі і / або передачі аркушів паперу та ін.
Нумерація

 процес друкування мінливих номерів на виробі. Виконується спеціальним пристроєм - нумератором.
Обкладинка
Паперове ілюстроване або текстове покриття видання, що охороняє його сторінки (блоку) від руйнування і забруднення, містить ряд вихідних відомостей, є також елементом зовнішнього оформлення.
Оракал (Oracal)
Найпоширеніша на ринку самоклейка вінілова плівка, виробництва німецької фірми ORAFOL.
Однофарбовий друк

 поліграфічне відтворення оригіналу однієї друкарською фарбою будь-якого кольору (найчастіше - чорного).
Оригінал
Текстовий та ілюстративний матеріал, який пройшов редакційно-видавниче опрацювання і призначений для відтворення поліграфічними засобами. Образотворчі оригінали, за характером містяться в них елементів, можуть бути штриховими і напівтоновими, чорно-білими і кольоровими; за технікою виконання - малюнки, фотографії, поліграфічні відбитки або комп'ютерна графіка. Текстові оригінали діляться на машинописні, друковані, кодовані (на електронному носії), рукописні. Авторський оригінал - текстовий і ілюстративний матеріал, підготовлений автором (колективом авторів) до передачі у видавництво для підготовки до видання.
Оригінал-макет
Підписаний у виробництво макет видання.
Оздоблювальні процеси
Процеси додаткової обробки друкованої продукції, що призводять до поліпшення її вигляду, підвищення якості і міцності, наприклад, лакування, біговка, тиснення фольгою і ін.
Листівки
Листівки друкують по безлічі приводів. Чимось вони нагадують запрошення. Іноді листівки бувають творами мистецтва. При друку листівок доречно застосувати тиснення фольгою, конгневное тиснення і т.д.
Відбиток
Зображення на запечатуваному матеріалі, отримане поліграфічним способом.

 


Відбитки пробні
Поліграфічні відбитки з ілюстраційних друкованих форм, виготовлені на пробо друкованих верстатах і призначені для контролю результатів кольороподілу, градаційної передачі зображення і окремих параметрів технологічного процесу. Отримані результати дозволяють внести, в разі потреби, коректурні зміни. Пробний відбиток необхідний, як контрольний примірник, для роботи репродукційного відділення (відділення настільно-видавничих систем) і, як зразок, для затвердження замовником, а також - як підставу для підписання відбитка в друк. Комплект пробних відбитків, затверджений видавництвом (замовником), є еталоном при друкуванні тиражу. На відміну від кольоропроби, пробні відбитки ближчі за якістю до тиражним відбитках.
Офсет
Найпоширеніший вид друку. Офсет особливо вигідний при великих тиражах.
Пантон (Pantone)
Система колірного охоплення. Атлас колірних таблиць, що випускаються фірмою Pantone. Більше 3 000 зразків кольору. Використовується при колірної корекції і є засобом контролю кольору на друкарському відбитку. Існує кілька наборів (віял) таких таблиць, найпоширеніші: Pantone Color Formula Guide, Pantone Process Color System Guide.

Папка
Виріб з щільного паперу, картону або полімеру, призначене для зберігання невеликої кількості аркушів паперу. В основному використовується як елемент фірмового стилю. Розрізняють декілька видів. Цільнокройні (виготовляються з цілого листа матеріалу) або з приклеєними кишенями (кишеня-клапан виготовляється з окремого листа матеріалу і потім приклеюється до "корочок"); з замковим скріпляє - теку можна розкласти в площину, а потім зібрати знов, не розриваючи її, або з клейовим скріпленням - папку можна розкласти в площину, а потім зібрати знов, не розриваючи.
Обкладинка
Міцне покриття видання, що містить ряд його вихідних відомостей. Є елементом художнього оформлення і забезпечує збереження.
Обкладинка "Wire-0"
З'єднання декількох окремих листів за допомогою спіралі. Виконується на спеціальних пристроях - "wire-o".
Перфорація (перфорування)
Процес нанесення періодично повторюваних отворів. Виконується для полегшення розриву по певній лінії.
Друкарська машина листова
Пристрій, призначений для друкування одноколірних або багатобарвних відбитків на окремих аркушах запечатується (паперу, картону, жерсті та ін.). Листові друкарські машини розрізняють за способами друку (для високого, офсетного, глибокого і ін.), За форматом друкарського листа, барвистості, конструктивними особливостями побудови друкованої секції ( «гума до гуми», трьохциліндровий, п'ятициліндрові, планетарні), по виду друкованої форми ( ротаційні, плоскодрукарські), за структурою модульного побудови (лінійні, секційні, баштового типу) і ін.
Печатка
Отримання зображення шляхом нанесення барвистого шару на запечатується (папір, картон, плівку, жерсть, пластмасу і ін.) За допомогою друкарських машин..
Друк оперативний
Виготовлення оперативної поліграфії, тобто того, чим користуються не тільки в рекламних цілях, а кожен день - фірмові бланки, візитки, прайс-листи, конверти і т.п.
Друк офсетний
Спосіб друку, при якому барвисте зображення з плоскою друкованої форми передається на проміжну гумову поверхню за принципом зволоження/без зволоження, яке потім передається на папір. Залежно від типу машин спосіб дозволяє друкувати від 1 до 8 (12) фарб за один прохід паперового листа через машину.
Друк повнокольоровий
Друк мінімум в 4 фарби (синя, жовта, чорна, пурпурна - CMYK або ін. Система), що дозволяє відтворювати кольорові оригінали (наприклад, фотографії).
Друк цифровий
Метод, що дозволяє виводити інформацію з комп'ютера безпосередньо на формний матеріал або ж прямо до друку. Зберігає всі сильні сторони традиційної офсетного друку - точна передача кольору, гнучкість форматів і ін.
Плашка
Те ж, що і заливка. Суцільне покриття друкарською фарбою поверхні що задруковується.

Плоттер
Комп'ютерний пристрій виводу (зазвичай - широкоформатний). Розрізняють ріжучі і друкуючі плотери. Обидві модифікації широко використовуються при виготовленні елементів зовнішньої реклами. Друкуючі П. дозволяють вивести будь-яке зображення методом струменевого друку (в т.ч. на рулонний матеріал).
Поліграфічний дизайн
Можна умовно розділити на дизайн рекламної поліграфічної продукції та дизайн представницької (або фірмової) поліграфічної продукції. Дизайн рекламної поліграфічної продукції в різних ситуаціях може включати в себе як графічний дизайн, так і верстку, фотозйомку, сканування слайдів, фотографій або друкованих оригіналів, обробку зображень, відтворення зображення карт, схем, графіків і логотипів, створення колажів, а іноді навіть копірайтерський послуги і розробку контенту, прямо не пов'язані з дизайну, але активно використовуються при оформленні рекламної поліграфічної продукції. Дизайн представницької поліграфічної продукції ближче до розробки фірмового стилю, ніж до поліграфічного дизайну.
Поліграфія
Галузь техніки, сукупність технічних засобів і технологічних прийомів, використовуваних для отримання великої кількості однакових копій (репродукцій) оригіналу, що пройшов редакційну підготовку і додрукарської підготовки.
Смуга
Сторінка друкованої продукції, на якій скомплектована матеріал, поміщений у виданні.
Постер
Різновид барвистого плаката великого розміру на високоякісному папері.
мою і містить всю необхідну для фотоскладального апарату інформацію і команди.
Підготовка до друку. препресс
Професійна підготовка матеріалів в електронному вигляді для подальшої якісної друку. Це може бути дизайн або макетування "з нуля", робота з відсканованими зразками або роздрукованої продукцією, верстка макетів і т.п. Мета препресса - підготувати розроблений дизайнером макет до друку відповідно до вимог тієї чи іншої друкарні.
Запрошення
Запрошення на виставку, на семінари, конференції та на інші заходи. Як правило, запрошення друкують невеликим тиражем від 10 до 200 примірників, тому для їх друку часто використовують цифрову друкарську машину.
Проспект
Багатосторінкові, зброшуровані видання, що має, як правило, гарні ілюстрації, присвячене одному товару або кільком однорідним товарам.
Растр
Поле періодично (лінійний растр) або хаотично (стохастичний растр) повторюваних точок різної величини, що створюють ілюзію плавних півтонових переходів.
Растрування
Перетворення напівтонових і штрихових зображень в мікроштріховие за допомогою растра в репродукційного фотоапаратах та контрастно-копіювальних верстатах. У комп'ютерних видавничих системах растрування проводять з використанням апаратних і програмних засобів.

Розворот

дві сусідні сторінки розкритого видання, парна і непарна, ліва і права.
Різка
Один з поліграфічних процесів, що застосовується при виробництві поліграфічної продукції. Виділяють кілька видів: підрізування - обрізка листового паперу або картону для створення двох взаємно "вірних" сторін і додання листам точних розмірів; розрізання -Поділ різанням відбитків, аркушів паперу або картону на певні частини.

Репродукція
Відбиток, виконаний поліграфічними засобами і відтворює образотворчий видавничий оригінал.
Різограф
Дуплікатор з високою продуктивністю, що працює за принципом трафаретного друку.
Сканер
Пристрій для отримання будь-якого зображення (слайд, фотографії тощо) в електронному вигляді. Бувають: планшетні Hewlett-Pakkard, Agfa, Mustek, Umax, (оригінал поміщається на плоске скло - планшет), які застосовуються, в основному, для сканування непрозорих оригіналів - картинки, фотографії та т.п .;
Сканування
Процес отримання будь-якого зображення (слайд, фотографії тощо) в електронному вигляді, придатному для подальшого макетування і кольороподілу. Здійснюється за допомогою спеціального пристрою - сканера.
Склеювання
Один з поліграфічних процесів, застосовуваний при виробництві папок, коробок та ін.
Спуск полос
Процес розміщення полос в друкованій формі в такому порядку, щоб після друку і фальцювання вийшов зошит з послідовним розташуванням сторінок.
Стікери
Наклейки, як правило, великого формату.
Сушка

 процес висушування друкарської фарби або лаку в процесі друку. Дозволяє уникати перетискивания і друкувати на погано всмоктують матеріалах (крейдований глянцевий папір, картон).
Зошит

сфальцованний в кілька згинів (1, 2, 3 або 4) відбиток або паперовий лист, незалежно від розмірів до фальцювання.
Тираж
Загальна кількість примірників одного і того ж видання.
Тиснення
Створення зображення на папері, картоні або полімерному матеріалі тиском штампом при нагріванні, іноді з додатковим використанням фольги і фарби. Тиснення здійснюють, в основному, на палітурні кришки.
Тиснення блинтовое
Тиснення плоским штампом без фарби і фольги з нагріванням або без нього. Зазвичай використовується для оформлення палітурок видань, листівок, запрошень та іншої продукції.
Тиснення конгревне
Процес видавлювання окремих ділянок поліграфічного матеріалу для створення рельєфного (опукло-увігнутого) зображення за допомогою спеціальних пристроїв.
Тиснення фольгою
Процес приєднання фольги (існує багато сортів, що розрізняються за кольором, інтенсивності блиску і ін.) До паперу (картону) за допомогою спеціальних апаратів.
торшонірованія
1) .Нанесення шляхом тиснення відповідного візерунка на поверхню паперу;
2). Спец. обробка обрізів книги для отримання шорсткої поверхні.

Фальцювання
Процес згинання листа (виробу). Здійснюється на спеціальних машинах на матеріалі щільністю до 200 г / м2.
Фірмовий стиль
Єдність постійних візуальних і текстових елементів, що ідентифікують належність до конкретної фірми і відрізняють її від конкурентів.
Флаєр
Завдяки своїй дешевизні, флаєри друкуються великими тиражами. Всілякі знижки, суперакції, розпродажі - все це може бути донесено до споживачів з їх допомогою. Основна вимога до флаєрами - барвистість дизайну і чіткість реалізації основної ідеї.
Фольга
Паперова калька або целофан, на яку нанесений порошок бронзи, алюмінію або сухої фарби, для тиснення зображень на папері, палітурних кришках.
Форма друкована

 носій текстової та образотворчої інформації, службовець для багаторазового одержання друкованих відбитків.
Форми друковані

 виготовлення - процес перенесення зображення з кольороподілених плівок на спеціальні форми, що поміщаються в друкарські машини.
Формат
Розмір листа поліграфічного матеріалу (довжина і ширина), розмір книги, розмір ілюстрації, смуги тексту та ін. Елементів друкованого видання. У поліграфії існують такі позначення форматів паперового листа: А4 - 210х297 мм, A3 - 2А4, А2 - 4А4, А1 - 8А4. Насправді, якщо переводити дані позначення в мм, то аркуш формату А1 може бути - 620х940, 700х1000, 720х1040 і ін. (Все залежить від фірми-виробника і сорти матеріалу).
Фотонабір

 жаргонна назва пристрою, безпосередньо створює зображення на діапозитивних плівках. Точної української назви не існує, англійське - ImageSetter. А також комплекс технологічних операцій отримання діапозитивів із застосуванням електроніки, електронно-обчислювальної і лазерної техніки.
Кольоровість
Кількість фарб, в які потрібно помістити виріб. Зазвичай прийнято позначати за допомогою цифр: 4 + 0, 1 + 1 і т.д. Перша цифра - кількість фарб на лицьовій стороні, друга - на звороті.
Кольороподіл
Процес поділу кольорового зображення на 4 основних кольори (при повноколірного друку) - Блакитний (Cyan), Пурпурний (Magenta), Жовтий (Yellow), Чорний (Black) - CMYK. Зазвичай під кольороподілі розуміють багатоступінчастий процес, кінцевим результатом якого є отримання готових "плівок" (повноформатних діапозитивів).
Передача кольору

 відтворення на відбитку квітів і колірних відтінків оригіналу.
Перевірити кольори
Отримання контрольного кольорового зображення на матеріальному носії або на кольоровому екрані відеотерминального пристрою. Розрізняють аналогову (растрову), цифрову (півтонову) і екранну кольоропроби.
Цифровий друк

 технологія отримання відбитків в друкованій машині з використанням змінної друкарської форми, змінами в якій при кожному циклі управляє комп'ютер видавничої системи. Цей вид техніки використовують для малотиражних видань.
Шелфтокер
Незамінний атрибут для торгових мереж. Являє собою звисає з полиць або прилавків рекламний носій або цінник. Виготовляється шляхом односторонньої друку на щільному папері або картоні, з подальшою висічкою потрібної форми. Приклеюється на полицю на 2-х сторонній скотч.

Шиття  

скріплення окремих зошитів між собою за допомогою дроту, ниток або термонитки.
Шиття наопашки - скріплення через корінцевий згин зошитів, скомплектований вкладкою або накидкою.
Шиття втачку - скріплення дротом по корінцевому полю зошитів, скомплектованих підбіркою.
Шрифт
Комплект знаків, необхідний для відтворення тексту на будь-якій мові.
1) графічна форма знаків певної системи письма;
2) комплект літер, який відтворює будь-якої алфавіт, а також цифри і знаки. Шрифти розрізняються за характером малюнка (гарнітурі), нахилу (прямий, курсивний, похилий), насиченості (світлий, напівжирний, жирний), розміру (кеглю) і т.д. Комплект знаків, необхідний для відтворення тексту на будь-якій мові.
Етикетка
Листок спеціальної (етикеткової) паперу невеликого формату, що містить відомості про товар або продукції і супроводжуючий її; передбачає клейовий спосіб кріплення.
Ярлик
Листок картону невеликого формату, що містить відомості про товар або продукції і супроводжуючий її, що передбачає навісний спосіб кріплення.

Поділитися